Şikayetvar.com’da paylaşılan markamıza yönelik 2 adet asılsız, kanıtsız ve en üzücü olan markaya zarar verme amacıyla oluşturulan şikayetlere istinaden siz değerli müşterilerimize bilgi vermek istedik.

  • “Hayrani” İsimli Kişinin Oluşturduğu Şikayete İstinaden;

Öncelikle websitemizdeki tüm stoklar günceldir. Bu stokların güncel olabilmesi için her mesai saati bitişine yakın, tüm stoklar sayılır. Günde yaklaşık 300-400 arası kargo çıkartan ve bir çok firmaya tedarik sağlayan bir depoda bu tarz aksaklıklar ve gecikmeler her sektörde, her depoda olabileceği gibi bizim depomuzda da olabiliyor. Konuyla ilgili şikayeti yazan müşterimize stok sayımındaki aksaklığın/hatanın bilgisi verilmiş, konuyla ilgili özür dilenmiş ve telafi amaçlı ürün gönderimi yapılacağı söylenmiş ancak niyeti ve bakış açısı gereği şikayeti oluşturan müşterimiz oralı olmamış ve şikayet oluşturmak istemiş. Buraya kadar hiç bir problem teşkil eden bir durum yoktur. Müşterimiz mağdur olduğunu düşünüp, kişisel iradesi ile şikayetini oluşturmuştur. İşin üzücü ve acıklı kısmı; Müşteri temsilcimizin söylemediği bir çok cümleye/kelimeye şikayetinde yer verip, itam ettiği sözlere kanıt olarak, herhangi bir whatsapp görüntüsü/konuşması paylaşmamıştır. Bu durum çok üzücüdür.

İlerleyen süreçte şikayete istinaden, şikayeti oluşturan müşterimiz ile görüşme sağlanmış, aynı şekilde aksaklıktan kaynaklı oluşan mağduriyeti gidermek amaçlı konuşma yapılmış, asılsız/yalan cümleler kurulduğu söylenmiş ancak müşterimiz oralı dahi olmamıştır. Niyet açık ve net bir şekilde ortadadır.

  • “Ömer” İsimli Kişinin Oluşturduğu Şikayete İstinaden;

Şikayeti paylaşan kişinin cep numarası şikayetvar.com’daki sistemde kayıtlı olmamakla birlikte, şikayetvar.com’da kayıtlı mail adresine gönderilen maillere geri dönüş sağlanmadığı görülmüştür. “Ömer” ismindeki sözde müşterimiz ile iletişime geçmek için, şikayet tarihi baz alınarak; geriye dönük son 1 ayda oluşturulan tüm siparişleri incelediğimizde ve bu isimdeki müşterilerimiz ile iletişime geçerek bilgi almak istediğimizi ilettiğimizde herhangi bir problem teşkil eden müşteri ile karşılaşılmamıştır. Gelen iade/değişim taleplerini kontrol ettiğimizde de aynı şekilde böyle bir talep olmadığı görülmüştür. Bir önceki şikayet ile aynı durum söz konusu olduğu çok bariz ortadadır. İddaa edilen üründe yırtık/deforme veya üründeki kusur ile ilgili ürün delil/kanıt niteliğindeki ürünün görseli, bununla birlikte yine iddaa edilen whatsapp görüntüsü/konuşmasına şikayette yer verilmemiş. Bu şikayette asılsız/yalan şikayet olduğu çok bariz ortadadır.

Bu denli niyeti iyi olmayan ve markaya zarar vermeye çalışan kişi/kişiler’in şikayetleri şikayetvar.com başta olmak üzere, tüm yasal merciilere bildirilecektir.

Gybaktrendshoes.com 5 seneyi aşkındır bu sektörde, “aynı isimde” hizmet vermekte ve son 1 senedir yükselişini engellemeye çalışan kişi/kişiler tarafından bu tarz tacizlere maruz kalması bizi derinden üzmüştür.

Tüm bu taciz niteliğindeki yalan ve asılsız şikayetlere aldırış etmeden, 5 seneyi aşkın süredir olduğu gibi, siz değerli müşterilerimize hizmet vermeye devam edeceğimizi bildirir, keyifli alışverişler dileriz.